Přeskočit na obsah

Navštivte interaktivní výstavu o ptácích

Navštivte interaktivní výstavu o ptácích

Navštivte interaktivní výstavu o ptácích

interaktivní výstava nejen pro děti...

Karel Svolinský „Ptáci“ 

Polabské muzeum Poděbrady, p.o.

Od 17.9.2021 najdete zde:  https://www.polabskemuzeum.cz/event/karel-svolinsky-ptaci

Jde o prezentaci vybraných 20-ti kresebných barevných studií z odborné stejnojmenné publikace, kterou v roce 1941 vydalo nakladatelství Vesmír –  již dříve velmi úspěšné vydáváním Svolinského edicí Rostlin, ty vycházely již od roku 1936  a velmi je oceňoval také Karel Čapek.

Autorem publikace Ptáci byl Josef Jirsík. Kniha se dočkala několika dalších vydání, např. v roce 1954 pro dětské čtenáře s texty Jiřího Valjy.

V tomto případě byly Svolinského ilustrace podřízeny odbornému zpracování a sdělení, i přesto byly již ve své době mnohými odborníky velmi ceněny a jejich výstižnou krásu můžete posoudit i dnes.

Tato malá výstava je koncipována jako interaktivní, ve spolupráci s přírodovědcem a ornitologem byl sestaven výběr nejběžnějších druhů a také připraveny odpovídající nahrávky jejich zpěvu či zvuků. Jde o to, aby si návštěvník mohl na dotykové obrazovce propojit obraz daného ptáčka s jeho nahrávkou.

Pro návštěvníky byly také kurátorkou a výtvarnicí připraveny piktogramy, ze kterých se dozvídáme některé  informace o způsobu života daného druhu.

Pro zvídavé děti a nejen pro ně máme od paní grafičky připraveny brožurky, ve kterých se můžou dovědět další podrobnosti i si vyzkoušet svoje znalosti.