PŘÍRODNÍ AREÁL
Přímo pod Huslíkem se staráme přibližně o 2ha louky součástí přírodní památky Choťánecké louky. V roce 2016 jsme odkoupili přibližně 7ha luk, které třicet let nikdo nesekal. Postupně na těchto pozemcích vznikl přírodní areál skládající se z tůní na zadržení vody v krajině, výběhů pro hospodářská zvířata, dvou genofondových sadů starých odrůd ovocných stromů a přírodní zahrady.
Přírodní zahrada na Huslíku
Přírodní zahrada slouží pro aktivity ekocentra Huslík v rámci EVVO (EVP, komunitní akce, vzdělávací semináře, …) a zároveň pro návštěvníky areálu. Volně přístupná zahrada plnií několik funkcí 1) venkovní učebna 2) rekreační – pro trávení volného času návštěvníků areálu na Huslíku 3) ukázková Živá zahrada 4) Zázemí pro komunitní akce. Přírodní zahrada je navázaná na různá prostředí v okolí (retenční tůně, genofondový sad, Přírodní památku Choťánecké louky, zemědělské výběhy s extenzivním hospodářstvím atd.).
Přírodní zahrada na sebe váže konkrétní prvky:
- Bylinková zahrádka
- Pozorovací kompost
- Přírodní jezírko (vybudovaná přírodní tůňka vhodná pro hmyz, obojživelníky – vytvořena bez folie)
- Hmyzí hotel (tvořený převážně dřevem, orientovaný jihovýchodně, nedaleko zahrádky a jezírka)
- Pozorovací přírodní úl (tvořen z klády, zastřešen, umístěn v okolí květnaté louky)
- Vrbový tunel s igloo (místo pro hru, tvořen vrbovými pruty, podmulčován velkou vrstvou slámy)
- Divadlo s lavicemi do kruhu (místo pro dramatickou tvorbu, vytvořeno ze dřeva, pro snadnější údržbu prostor podsypán dřevěnou štěpkou)
- Vrbový altán (venkovní učebna s posezením, průměr 6m, podmulčováno slámou)
- Výsadba stromů (vysokokmené tvary starých odrůd ovocných stromů)
- Polní cesta (pravidelně sekaná polní cesta)
Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
HISTORIE HUSLÍKU
Když se téměř před 40 lety poblíž malé vesnice u Poděbrad, zranila poštolka, nemohla ani tušit, jak velký impuls dodá malému klukovi, který díky ní pozná, že ve svém životě bude pomoc živočichům na prvním místě. Bylo to právě v době, kdy se o stav naší přírody a krajiny nikdo příliš nezajímal a informací bylo opravdu málo. A tak se začal psát příběh vzniku jedné z prvních záchranných stanic v České republice. Poštolka, která měla zraněné křídlo, se i přes drobné peripetie uzdravila a vrátila zpět do přírody. Hluboký zážitek podnítil touhu založit organizaci, která bude mít za cíl pomáhat nejen zraněným živočichům, ale také celé naší přírodě.
Od té doby uplynula spousta času a vše prošlo velkým vývojem. Od několika desítek přijatých živočichů za rok jsme se dostali až na téměř 2 000. Místo jedné malé místnosti se podařilo vybudovat areál, který poskytuje optimální zázemí pro péči o živočichy a zároveň slouží k environmentální výchově. Naše aktivity se rozrostly k péči o krajinu, kdy se šetrně staráme o 12 ha pozemků v blízkém okolí.
Areál záchranné stanice v Pátku
Celý areál tvořila zahrada rodinného domu Luboše Vaňka. Ordinační a karanténní místnosti byly umístěny v garáži. Velkou část zahrady pokrývaly voliéry pro živočichy.
Zjistili jsme, že nám není jedno, kde žijeme a že pro naši přírodu chceme udělat vše, co je v našich silách. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že vybudujeme místo, které bude dávat smysl. Místo, kde budeme moci léčit zvířata a vracet je zpět do přírody, vzdělávat děti a šířit pozitivní přístupy k ochraně přírody. V roce 2005 se po několika letech objevila možnost koupit bývalou Klicperovu hájenku, která v dobách největší slávy patřila rodu Hohenlohe. A tak jsme se ocitli na Huslíku, kde si od té doby plníme své sny. Cesta to nikdy nebyla úplně jednoduchá, ale těší nás, že se vždy všechno v dobré obrátí. Vážíme si toho, že na poli ochrany přírody můžeme působit již přes 30 let, což by nebylo možné bez podpory různých institucí a veřejnosti. Děkujeme.
Klicperova hájenka v roce 1956
Za věnování malby děkujeme Monice a Josefu Šimkovým. V současné době k nám jezdí na návštěvu potomci posledního hajného Klicpery.
Původní Klicperova hájenka v době odkupu
Hájovna byla zpustlá a bohužel se dala zrekonstruovat jen částečně. Při novém architektonickém návrhu se podařilo zachovat styl staveb.
Současný areál záchranné stanice na Huslíku
Na místě bývalé hájenky stojí areál Záchranné stanice a Ekocentra Huslík.