Přeskočit na obsah

Středočeský ekofestival – podrobný program

Středočeský ekofestival

Krásný den všem. Rádi bychom vás pozvali na akci s názvem Středočeský ekofestival, která se koná v Poděbradech
od 3.2.2018 do 7.2.2018.
Program festivalu
Anotace programu a bližší informace
 

 

 

 

 

PROGRAM KINO – SOBOTA 3.2.2018

 

 

 

Putování tučňáků: Volání oceánu (10.00)
Promítání pro děti i dospělé

Francie, 2017 • 82 min • režie: Luc Jacquet • česká verze •
Příběh malého tučňáka, připravujícího se na svou první cestu k moři, nás zavádí do ledového království vzdálené Antarktidy. Tak jako každý tučňák, i náš hrdina naslouchá tajemnému volání, které ho vábí na dalekou pouť do neznáma. V zásadních chvílích dospívání jsou mu oporou matka a moudrý otec, který díky svým zkušenostem a autoritě dodává odvahu i dalším členům skupiny a pomáhá jim čelit těžkostem a nástrahám. Pokračování oscarového snímku Putování tučňáků natočil režisér Luc Jacquet v rozlišení 4K, s využitím nejmodernějších technologií včetně ponorek a dronů. Dobrodružství nejodlehlejších částí naší planety se mu díky tomu podařilo zachytit tak, jak bylo ještě před několika lety nemyslitelné.
 
 

Příběh lesa (13.15)

Promítání pro děti i dospělé
 Francie • 2015 • 97 min. • Režie: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud • česká verze
Po úchvatných dokumentech Mikrokosmos, Ptačí svět a Oceány přicházejí Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Příběhem lesa. Ne tropického pralesa s exotickou zvěří, ale toho nám dobře známého lesa, který máme za humny a který pulsuje překvapivě bohatým životem. Tou nejmodernější technikou natáčeli tvůrci čtyři roky na desítkách lokací po celé Evropě, dokonce žili v lese se sledovanými divokými zvířaty. Jen díky unikátním metodám natáčení dokážou autenticky převyprávět příběh lesa od doby ledové až po současnost a zachytit vzrušující koloběh života v něm, který ohromí dospělé i dětské diváky

 
Earth: den na Zázračné planetě (18.00)

Velká Británie, 2017 • 115 min. • režie: Peter Webber, Lixin Fan, Richard Dale • anglická verze, české titulky • český dabing 

Nejnovější snímek z produkce BBC Earth Films, tvůrců Zázračné planety, představuje divákům všech věkových kategorií nezapomenutelné hrdiny: mládě zebry, snažící se překonat rozvodněnou řeku; pandu, která usměrňuje svého hravého potomka; rodinu vorvaňů, s oblibou pospávající ve svislé poloze; lenochoda toužícího po lásce a mnoho dalších. Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst. V každém koutě Země nacházíme fascinující obyvatele, k jejichž dobrodružstvím se díky revoluční technologii dostáváme blíže, než jsme si kdy dokázali představit.

 

 

 

 

KAFÍČKO – SOBOTA 3.2.2018
 
Proti přírodě (19.00)
• Norsko • 2014 • 80 min. • Režie: Ole Giæver • norská verze • české titulky • přístupný od 12 letFilm Proti přírodě je cestou do drsné norské krajiny a do hlavy třicátníka Martina, mladého otce a manžela. Martin vyráží sám na víkendový výšlap do hor a my slyšíme jeho necenzurované myšlenky: nekompromisně upřímné postřehy o jeho spořádaném maloměstském životě, o něm samotném i o lidech v jeho okolí. Jeho názory a fantazie sahají od prostých dětinskostí až k hlubším dilematům lidského života. Proti přírodě je přímočarý a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí.
 

 

 

 

 

PROGRAM AULA – SOBOTA 3.2.2018

 

 
Živá zahrada (15.15)
Přednáška nám představí koncept živé zahrady, osvětlíme si pojmy živá a přírodní zahrada a poznáme jednotlivé souvislosti. Představíme si jednotlivá řešení, která poslouží nejen volně žijícím živočichům, ale i nám lidem. Pojďme společně poskytnout prostor živočichům i rostlinám kolem nás a navzájem se inspirujme. V rámci praktického workshopu si ukážeme, jak vyrobit domeček pro škvory, kteří budou užitečnými pomocníku v sadu ovocných stromů.
Přednášející: Ing. Marta Bryndová, Ph.D.Informační kiosek:
V kiosku budete mít možnost prohlédnout si ukázky systémů živé či přírodní zahrady. Nabídneme tištěné materiály i některé ukázky. V celém průběhu akce bude možné využít ekoporadnu a vyrobit si domeček pro škvory.
 
Motýlárium a Motýlí rezervace (15.45)
Ochrana fauny ČR, o.p.s., Hrachov 13, 262 56 Svatý Jan, e-mail: zbrd@email.cz
Motýlárium Votice je unikátní projekt realizovaný v areálu bývalých skleníků, z velké části dosud financovaný z vlastních prostředků žadatele. Motýlárium v žádném případě není koncipováno jako „ZOO“, ale jako nástroj k upozornění na problémy v naší krajině, které zapříčiňují prudký úbytek (nejen) denních motýlů. Hlavním posláním Motýlária tedy je: (I) Poukázat na zranitelnost motýlů v současné krajině, (II) Vyzdvihnout hlavní problémy, kvůli kterým motýli z naší přírody mizí, (III) Ukázat, jak se o tyto biotopy má pečovat tak, aby v nich motýli prosperovali, (IV) Vysvětlit, jak motýli žijí a co ke svému vývoji potřebují (ekologie motýlů), (V) Přesvědčit, že tyto nádherné tvory potřebujeme (opylovači, potravní řetězce, estetika), (VI) Ukázat, jak veřejnost může motýlům pomoci (živé zahrady, správná péče o pozemky…).
Na aktivity Motýlária úzce navazuje zakládání a péče o plochy, které dosud hostí rozmanitá společenstva a hojnější populace organismů, především denních motýlů (tzv. Motýlí rezervace). Tyto plochy jsou do krajiny začleněny tak, aby je lidé z okolí nebrali jako překážku, ale naopak jako výzvu a možnost sladění volnočasových aktivit s ochranou přírody (především sport, vycházky, akce typu čarodějnice, kontakt s přírodou apod.). Hlavním typem managementu je pastva, mozaikovité kosení a redukce dřevinného náletu s aktivní účastí místního obyvatelstva. Zároveň plochy slouží i k netradičním spojením sportu a ochrany přírody – motokros, cyklokros, střelnice, paintball apod. Tyto plochy nabízejí obrovský potenciál k propagaci zájmů ochrany přírody, komunitní péči o „svoje“ území i pochopení ekologické podstaty kontrastu těchto ploch s okolní sterilní, homogenizovanou a mrtvou krajinou.
Přednášející: Ondřej Sedláček
 
Příroda ve městě a na územích využívaných člověkem (16.15)

Seznámíte se se specifiky městské krajiny, jejími živočichy a vzájemného soužití s lidmi. Představíme vám i zvláštnosti krajin, na kterých člověk mnoho let provozoval průmyslovou činnost nebo je dokonce sám vytvořil.

Přednášející: Luděk Hora

 
CHKO Brdy nové území ochrany přírody – jeho specifika a zvláštnosti (16.45)
Krátké seznámení s krátkou historií nejmladší CHKO v České republice. Její specifické problémy z ochrany přírody i s ohledem na šetrnou turistiku a rozvoj regionu.
Přednášející: MVDr. Luboš Gardoň
 
20 let terénních zkušeností s praktickou ochranou přírody v ČR, na Slovensku a v Rakousku (17.15)
Správa přírodovědně cenných lokalit = od klasiky typu kosení kosou a ručního hloubení tůní, přes pastvu ovcí, koz, oslů, koní a lidí, strhávání drnu a obnovu mokřadů bagrem, buldozerem, traktorem a další těžkou technikou,  až po injektáž dřevin, pojezdy pásové techniky, ořez stromů na pahýly či torza, či řízené vypalování
Přednášející: David Číp
 

 

 

 

 

 

PROGRAM KINO – NEDĚLE 4.2.2018
 
Píseň moře (10.00)
Animovaný film vhodný pro děti i dospělé• Irsko • 2014 • 93 min. • Režie: Tomm Moore • český dabingV bájné krajině starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona totiž může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha. Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (nominace na Oscara) přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu. Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara.
 
Zemřít pro design (17.00)

Režie: Sue Williams, Země původu: USA, Rok výroby: 2016, Stopáž: 73 min.

Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě – a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

Film je poskytnut festivalem Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty!

Plastický oceán (18.30)
Každý rok lidstvo vyprodukuje 300 miliónů tun plastového odpadu, z kterého většina končí na skládkách a oceánech. Dokument vyprávcí příběh novináře Craiga Leesona, který při pátrání po modré velrybě objeví množství plastového odpadu plujícího na hladině. Craig proto spojí síly s medzinárodním týmem vědců a ekologickou aktivistkou Tanyou Streeterovou, aby společně přezkoumali stav oceánů. Kromě alarmujících informací o plastovém znečištění snímek nabízí i řešení, které může oceánům výrazně pomoci.Snímek poskytla organizace Greenpeace.
 

 

 

 

 

KAFÍČKO – NEDĚLE 4.2.2018
Tohle je náš svět (19.00)
• USA • 2016 • 119 min. • Režie: Matt Ross • anglická verze • české titulky •Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. Pozitivně laděný americký film byl v premiéře uveden na festivalu v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard.
 

 

 

 

PROGRAM AULA – NEDĚLE 4.2.2018

 

 

Pokud v průběhu celého odpoledne zavítáte do prostorů auly a vezmete si s sebou staré tričko, odnesete si zbrusu novou tašku.
 
Přednáška autorek blogu Czech Zero Waste (12.30)

 

Malé děti sní o tom stát se popelářem. My sníme o tom žít životem, ve kterém popeláře nebudeme potřebovat. Chceme žít život bez smetí.

Každý den spatří světlo světa nové tuny odpadků. Většina z nich skončí na skládkách, v oceánech nebo jen tak se někde povaluje ve městě, v lese, na polích. Část je spálena a jen malinko se zrecykluje.

V paralelním vesmíru s názvem zero waste se většina odpadu vůbec nevytvoří, část je zrecyklována a malá část se rozloží.

Czech Zero Waste zkoumá, jak se dá bezodpadovým životním stylem žít (nejen) v České republice. Informujeme, inspirujeme a radíme, ale především postupně dokumentujeme, jak se z nás stávají lidé na popelářích nezávislí.

Jsme Helča, Jana a Míša. Cestovatelky, dobrovolnice, objevitelky a snílci. Jsme Czech Zero Waste.

 
Drumben (13.30)
Zážitek z bubnování nejen na vlastní uši
(StateknaRynku.cz)
 
Workshop z dílny Kosmetika Hrou – ekologická domácnost (14.00)

Ekologická domácnost se neobejde bez přírodní drogerie. Její výroba je přitom snadná a zábavná. Domácí drogerie představuje dobrou alternativu kupovaných eko-prostředků a pomáhá ke snížení plastových obalů. Na workshopu si představíme základní ingredience, které jsou běžné dostupné, levné a dobře odbouratelné v přírodě. Naučíme se jak vyzrát na ucpaný odpad, leštění kohoutků i praní prádla.

 

 
Drumben (15.00)
Zážitek z bubnování nejen na vlastní uši
(StateknaRynku.cz)
 
Přednáška – Cesta k bezobalovému obchodu (15.30)

Přednáška o vzniku bezobalového obchodu v Pašince.
StateknaRynku.cz

 
Workshop – Domácí čističe (16.00) 
Autorka Pomalé domácnosti a provozovatelka Obchuudku.cz Zuzana Janglová se zaměří na tvorbu domácích ekologických čističů. Pokud v průběhu celého odpoledne zavítáte do prostorů auly s nepotřebným tričkem, přešijeme Vám ho na nafukovací tašku značky Bagy design. (FB: Pomalá domácnost, obchuudek.cz, Bagydesign.cz)
 

 

 

 

PROGRAM KINO – PONDĚLÍ 5.2.2018
 

ThuleTuvalu (17.00)

Režie: Matthias von Gunten; Země původu: Švýcarsko; Rok výroby: 2014; Stopáž: 96 min

Grónské městečko Thule je nejseverněji obývaným místem na Zemi. Tuvalu je polynéský ostrovní stát. Místa od sebe vzdálená více než jedenáct tisíc kilometrů jsou však dnes osudově propojena. Tající led v Grónsku zvedá hladinu oceánu, který tak brzy zaplaví nízko položené tichomořské ostrovy. Zatímco se experti dohadují, jak změně klimatu zabránit, obyvatelé Thule a Tuvalu čelí už dnes jejím nezvratným dopadům v každodenním životě. Dokument zblízka sleduje osudy několika místních rodin, které si uvědomují, že jejich tradiční způsob života a obživy spěje rychlostí tajícího ledu ke změně.

Film je poskytnut festivalem Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty!

 
Debata po filmu (18.45) – host: Mgr. Alexander Ač, Ph.D. – Czechglobe, Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd
Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd patří mezi přední odborníky na klimatické změny. A nebojí se mluvit ani o tom, co nás nejspíš čeká za dvacet, třicet let: “Bezpečnostní, socioekonomická, finanční situace bude mnohem horší. Vlastně se to bude týkat všech aspektů lidského života. Bude to mnohem nejistější doba.” Jak k těmto závěrům dospěl?
 
Nebe a led (19.30)
• Francie • 2015 • 89 min. • Režie: Luc Jacquet •francouzská verze • české titulkyOscarový režisér Luc Jacquet (Putování tučňáků) ve svém novém celovečerním dokumentu popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování“. Na příběhu odvážného vědce a jeho přelomového objevu ukazuje režisér, jaký dopad může mít chování člověka na budoucnost naší planety. Dokument zakončoval poslední ročník festivalu v Cannes.
 

 

 

 

PROGRAM MĚSTSKÁ KNIHOVNA – PONDĚLÍ 5.2.2018
 
Přednáška Kostarika: Zelená perla mezi zeměmi (18.00)

Marta Bryndová, Luboš Vaněk
Při povídání s poutavými fotografiemi si ukážeme pohled na jednu ze zemí Střední Ameriky. Podíváme se do národních parků, pralesa, okolí sopky Arenal, do delty řeky Caño Negro a neopomeneme ani pobřeží Karibiku. Prozkoumáme i její další zákoutí a podíváme se také do záchranné stanice pro lenochody. Necháme se inspirovat ekologickou soběstačností a celkovou „ekologickou“ politikou, díky níž se Kostarika právem řadí nejzelenější země světa.

 

 

 

 

 

PROGRAM KINO – ÚTERÝ 6.2.2018
 

Tváře změny (17.00)

Jean-Christophe Lamy, Paul-Jean Vranken; Belgie, 2015, anglicky, francouzsky, německy, nizozemsky, italsky / české titulky, 82 min

Jsou vášniví, vizionářští a inspirativní. Olga, André, Remi, a Guisseppe se nadobro rozloučili s praktikami konvenčního zemědělství a prosazují radikálně odlišnou vizi tohoto klíčového řemesla. Snímek Tváře změny sleduje jejich příběh od Evropy až po Afriku a nabízí podívanou plnou pozitivních emocí, udržitelných zemědělských postupů a netradičních alternativ. Hrdinové filmu zkracují distribuční řetězec, zpřetrhávají závislost na dodavatelích i na dotacích, pracují odpovědně vůči přírodě, a přesto produkují ve velkém. Všichni čtyři pevně věří, že jejich způsob výroby dokáže uspokojit rostoucí poptávku po jídle a zajistit potravinovou bezpečnost. Naivní ideál nebo začátek zelené revoluce?

Film je promítán ve spolupráci s festivalem Země na Talíři, který pořádá analytická společnost Glopolis.

 
Debata po filmu (18.15) – host: Ing. Kateřina Zímová (CooLAND)

Od malička jsem chtěla být ekolog a jsem ekolog 🙂 Je to jednoduché. Jsem tvrdohlavý beran, který si jde vždy za svým. Jelikož žiju v Čechách a většina naší krajiny je zemědělská, kde jinde chránit přírodu, než právě na polích a loukách? Nemám ráda, když někdo jen nadává a přitom nechce změnu. Přitom změnit podobu naší krajiny je tak jednoduché, stačí začít u sebe a pak jen spokojeně od skvělého oběda na terase pozorovat hejna ptáčků a radovat se z krásy okolo. Ráda bořím jakékoli mýty. Třeba o představě ušmudlaných ekologů, o tom, že žít ekologicky znamená žít v lese a taky třeba to, že člověk sám nemůže nic změnit. Nevěřte ničemu z toho. Fúzí všech těchto myšlenek s přidáním těch nejlepších lidí, jaké jsem si mohla přát vznikl CooLAND. Jsem hrdá, že mohu být jeho součástí.

 

Inhabit: Krajina permakultury (19.30)

Dokumentární / Dobrodružný; USA, 2015, 92 min; Režie: Costa Boutsikaris
Lidská aktivita nikdy neměla takový vliv na Zemi, jako je tomu dnes. Často slýcháme o stále se zvyšující ekologické stopě každého jedince – energické, emisní či vodní – a o potřebě ji do budoucnosti minimalizovat. Ale co kdyby byly naše stopy a lidské působení naopak prospěšné? Právě tato myšlenka je základem a předpokladem permakultury – koncepce permanentní kultury. Jde o takový přístup k zemědělství, který usiluje o trvalou udržitelnost. Film Inhabit: Krajina permakultury se v řadě rozhovorů noří do hloubky praktik permakultury a představuje ji jako řešení v prostředí venkova, v příměstských oblastech i ve městech.

Film je promítán ve spolupráci s festivalem Země na Talíři, který pořádá analytická společnost Glopolis.

 

 

 

 

PROGRAM POLABSKÉ MUZEUM – ÚTERÝ 6.2.2018
 
Když mizí obojživelníci (v Polabí), začne i člověk? (17.30)
Přednášející: RNDr. Martin Šandera, Ph.D.
Přednáška představí základní ekologické pojmy a souvislosti a na příkladu výzkumu obojživelníků a plazů a jejich úbytku ukáže i možné souvislosti týkající se člověka, např. pokles plodnosti.
 

 

 

 

 

PROGRAM KINO – STŘEDA 7.2.2018
 
Lidský rozměr (17.00)

Dánsko • 2012 • 77 min. • Režie: Andreas M. Dalsgaard • anglická verze • české titulky •

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si „vzít zpátky veřejný prostor.“ Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala.

 
Debata po filmu (18.15) – host: lektor organizace NaZemi
NaZemi je česká organizace, která hájí důstojné pracovní podmínky lidí ve světě. Zaměřuje se na propojenost našeho spotřebního chování s problémy v tzv. rozvojových zemích (zemích globálního Jihu) a motivuje jednotlivce, firmy i státy přijmout za tyto problémy odpovědnost.NaZemi se snaží docílit, aby se spotřebitelé zajímali o původ svého zboží a svou nákupní sílu používali cíleně a pozitivně. Dbá proto na to, aby veřejnost dostávala dostatek informací o podmínkách, jež při výrobě spotřebního zboží panují. Činí tak například prostřednictvím veřejných happeningů, petic či kampaní.
 
Co se nenosí? (19.30)Režie: Jaak Kilmi, Lennart Laberenz; Země původu: Estonsko; Rok výroby: 2015; Stopáž: 58 min.

Upcyklace je čím dál rozšířenější metoda, která dokáže využít materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. Své kolekce podle tohoto principu vytváří i estonská módní návrhářka Reet Ausová. Využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako další tisíce tun oblečení, které se neprodalo nebo vyšlo z módy. Při pátrání ve stopách módního průmyslu, od obchodních řetězců až k asijským velkovýrobnám, si Reet ověřuje, jak je taková nadprodukce dlouhodobě neudržitelná, jak hazarduje se zdravím lidí a neúměrně plýtvá zdroji celé planety. Reetiny ambice jsou proto opravdu vysoké: o nutnosti upcyklace chce přesvědčit vedení nadnárodních módních korporací. Je Reet bláhovým snílkem, nebo předznamenává novou éru módní produkce?

Film je poskytnut festivalem Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty!