Férová snídaně

  • od

Férová snídaně znovu v Poděbradech

 

V sobotu 11. května se v Poděbradech uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Poděbrady se tak přidávají k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.

Na to reaguje hnutí fair trade, které usiluje o to, aby pěstitelé za své zboží dostávali dostatečné výkupní ceny. Jednou z konkrétních snah o prosazování fair trade je certifikace Fairtrade. Ta garantuje zapojeným pěstitelům minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, který mohou dle svého uvážení investovat do rozvoje své komunity. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy, zajistit si např. pitnou vodu nebo zdravotní péči nebo pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

„Hotelová škola Poděbrady ve spolupráci s ekocentrem Huslík pořádají tuto akci již podruhé. Velmi se těšíme na všechny, kteří s námi přijdou strávit příjemné sobotní dopoledne a podpoří tak lokální a férový přístup k jídlu.“ uvedla Jana Zemanová z hotelové školy Poděbrady

Akce se koná v Česku již podeváté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Ve Poděbradech proběhne podruhé, a to od 10:00 hodin v horní části lázeňského parku nedaleko sochy T.G. Masaryka.

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 8 100 lidí na 172 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Fotografie z předchozího ročníku jsou v příloze.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce https://www.facebook.com/events/314077122565814/

 

Příjemný den

Kontakt na pořadatele v Poděbradech:

Jakub Vaněk, ekocentrum Huslík, 739 005 700, ekocentrum.huslik@seznam.cz

 

Kontakt na Fairtrade Česko a Slovensko:

Stanislav Komínek, koordinátor Férové snídaně, 774 737 176, stanislav.kominek@fairtrade-cesko.cz

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Více na https://www.fairtrade-cesko.cz/fairtrade/co-je-fairtrade/

 

 

TZ – Férová snídaně znovu v Poděbradech